Bezdrôtový prenos videa na TV alebo projektor

Dlho som hľadal na internete návody a zariadenia, ktoré by mi umožnili prenos obrazu z tabletu alebo mobilu na iné zobrazovacie zariadenie. Na trhu je veľké množstvo zariadení, ktoré vám umožnia bezdrôtový prenos videa a audia, ale sú nepraktické a dosť drahé. Vyhodiť skoro 100€ za zariadenie je pre osobné využitie myslím zbytočné.
Najčastejšie sa stretnete s wireless adaptérmi, ktoré sú relatívne lacné a vedia poslúžiť účelu. Touto cestou som išiel aj ja a kúpil som Lenovo WD100-SL, nakoľko bol kompatibilný aj s androidom. Ceny sa pohybujú od 20 do 35€(záleží od eshopu). Mal som doma Samsung Galaxy Note 10.1 a myslel som, že Lenovo-WD100_02nebude problém. Bohužiaľ keď adaptér došiel zistil som, že je kompatibilný len s androidom verzie 4.2 a vyššej. Ja som samozrejme mal verziu 4.1 :-)

Okrem andriodu podporuje aj miracast, WiDi3.5 a Blade. Dávajte si preto veľký pozor pri kúpe zariadení a vždy si zistite či je kompatibilné s vašim telefónom alebo tabletom. Momentálne sa snažím zohnať zariadenie, ktoré bude kompatibilné, aby som adaptér mohol vyskúšať. Pripája sa k TV alebo projektoru pomocou HDMI konektora a ma napájanie cez USB kábel. Dnes už každý TV alebo projektor má aj USB konektor, cez ktorý môžete adaptér napájať.

http://www.lenovoshop.sk/Wireless-Display-Adapter-WD100-SL-888015928-d1471.htm?tab=description
Pôvodne som myslel, že zariadenie bude fungovať cez rozhranie WI-FI. Ak teda mám wi-fi na tablete a adaptér prijíma wifi musí to fungovať. Ale pôjde Vám to len ak vaše zariadenie podporuje funkciu bezdrôtového prenosu videa(wireless display). Ak ju nemáte musíte siahnuť po iných možnostiach. Hľadal som preto aplikácie, ktoré by to dokázali umožniť a našiel som. Musíte však v tomto prípade mať aj notebook, cez ktorý budete komunikovať. Aplikácia sa vola mirrorOP a je bezplatná. Stiahnete ju z GooglePlay alebo AppStore. Nestačí ju len nainštalovať na váš tablet(smartfón) ale musíte aj na počítač. Po nainštalovaní na oboch zariadeniach spustíte aplikáciu, ktorá vyhľadá všetky zariadenia používajúce túto aplikáciu. Jednoducho sa už len spojíte a na počítači vidíte obrazovku vášho telefónu alebo tabletu. Pri prehrávaní videa musíte ale počítať so stratou kvality a občas to môže aj sekať, záleží od zariadenia. Ak by ste chceli vedieť presný postup ako aplikáciu nainštalovať kliknite tu
http://www.digiskola.sk/download/%28EVSRS%29TABLETY-MirrorOp_manual.pdf
Je to síce troška nepraktické riešenie, keďže potrebujete aj notebook, ale je zadarmo. Navyše sa dá použiť ako na android tak aj na iOS(pre Apple nadšencov). Môžete si tak doma pustiť video z vášho telefónu na projektor alebo TV, poprípade pozerať fotky a pod. Veľmi dobré využitie to má ak robíte prezentáciu cez projektor a potrebujete sa pohybovať po miestnosti. Vezmete si len váš telefón alebo tablet a prezentáciu ovládate akoby ste klikali na notebook.